Projeler

Serbest uzay optik (FSO) teknolojisi lazer ve alıcı sistemi kullanılarak uçtan uca atmosferden yüksek hız ve genişbant (transparan broadband) ile kablosuz veri iletişimi sağlamak için kullanılacak haberleşme sistemidir. FSO teknolojisi bize birçok avantaj sunmaktadır. Başlıca avantajları maliyet (%80 daha az), zaman (%75 daha az), hız (fiber ile aynı), lisansa tabi değil, sağlık açısından problemi yok, daha güvenli bağlantı, kurulumu kolay ve son olarak veri alırken aynı zamanda gönderebilme kabileyeti (Full-dublex yapısı).

FSO haberleşme sistemi iki ana kısımdan oluşmaktadır.Birincisi verici (transmitter) kısmını oluşturan lazer, ikincisi lazer ışığının alındığı alıcı (receiver) kısmını oluşturan fotodiyot. Bunlarla birlikte başlıca sistem öğeleri işlemciler (seri verinin sağlanması ve autofocus), dönüştürücüler (elektonik sinyal ve optik sinyal), motorlar (autofocus) ve son olarak teleskop ve lens gibi optik malzemeler.

Sistem her ne kadar fiber haberleşme benzese de transmisyon ortamı atmosfer olduğu için birçok farklılık göstermektedir. FSO sisteminin çalışma prensibini genel olarak şu şekilde açıklayabiliriz. Göndermek istediğimiz bir veri sıraya konularak lazerde optik sinyale dönüştürülüp atmosferden karşı tarafa transfer edilmektedir. Teleskop ve fotodiyot sistemi sayesinde alınan optik sinyal yine belirli bir sıra ile elektronik sinyale çevirilip alıcıya iletilmektedir.


Leave a Reply

Arşivler